tm logo

کلام ناب

 

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 
هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ
Müşrikler istemese de O dini (İslam'ı) bütün dinlere üstün kılmak için elçisini hidayetle ve hak dinle gönderen O'dur.(Tevbe Suresi 33. Ayet)a

تمکین: شیخ ابومحمد مقدسی ـ حفظه الله ـ در تعليقی بر سخنان اخیر عدنانی سخنگوی گروه دولت اسلامی و در رابطه با غلو و افراط آشکار شده در سخنان وی به بیان مواردی پرداختند.

رد شیخ ابومحمد مقدسی ـ حفظه الله ـ بر عدنانی، تحت عنوان «احذروا داعي الغلو، ناطقهم الإعلامی یبیح دماء المخالفین بعد تکفیرهم بمقدمة فاسدة» به معنی «از داعی اهل غلو برحذر باشید، سخنگوی رسانه ایشان خون مخالفان را حلال می کند پس از تکفیر آنان با یک مقدمه فاسد» منتشر شده است.

 

متن کامل مواردی که شیخ ابومحمد مقدسی ـ حفظه الله ـ به عنوان ردی بر سخنان اخیر سخنگوی گروه بغدادی به آن پرداختند به شرح زیر می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله. وبعد . .

عدنانی در سخنان اخیر خود تحت عنوان "یا قومنا اجیبوا داعی الله" مدعی شده است که بر روی کره زمین پاره زمینی یافت نمی شود که در آن شرع الله متعال تطبیق یابد و حکم در آن تماما برای الله متعال باشد غیر از اراضی دوله. و این مقدمه ای غیر صحیح است که نتایج فاسدی بر آن برپا خواهد شد. اما چرا این مقدمه ای غیر صحیح است؟

چرا که برادرانمان در طالبان آنچه که بر آن توانایی دارند را از شرع الله متعال برپا می نمایند و همچنین غیر از آنان از اهل جهاد آنچه از توانشان بر می آید را از شرع الله برپا می نمایند. همانا از فصائل و گروه هایی همچون جبهة النصره مشاهده کردیم که بر حسب امکان این کار را انجام می دهند و زمانی که آنچه می توانند از شرع الله را برپا نمایند، چهره آن را مشوش نمی کنند همچنان که اهل غلو و افراط چنین می کنند.

اهل غلو و افراط، مخالفان خود را تکفیر می کنند و پس از این حکم تکفیر، خون و اموالشان را حلال می گردانند، آیا این حکم الله متعال است؟ و آیا این از تطبیق نمودن شریعت الله سبحانه و تعالی است؟ آیا تکفیر کردن مسلمانان بی گناه و حلال نمودن خون و اموال آنان از حکم الله است یا از حکم طاغیان و تجاوزگران؟

به الله سوگند هر کس بگوید که این از حکم الله است، بر الله دروغ بسته است و شرع الله متعال را مشوش کرده است.

این سخنگو در مقدمه فاسد خود چنین نتایج فاسدی را بنا نهاد و این سخن وی که: «توجه کن اگر توانستی وجبی یا روستایی یا شهری را از آن ـ سرزمین گروه بغدادی ـ بگیری، به زودی حکم بشر به جای حکم الله در آن جایگزین خواهد شد» نتیجه گیری ای است که بر کل تعمیم داده می شود حتی جبهة النصره و امثال آن از مجاهدانی که پیش از این به صراحت هدف خود مبنی بر برپایی دولت اسلامی را اعلام داشته اند. این تعمیم دادن بر کل، به دلیل افراط و غلو زیاد این قوم و شک آنان در اسلام تمامی افرادی که به آنها بیعت نمی دهند، می باشد.

این جدای از تکفیر تمام کسانی که با آنها مخالف هستند یا با آنها می جنگند، می باشد. به دنبال آن آنها چنین می بینند که هیچ کس غیر از آنان در دنیا مشتاق و خواهان تحکیم شریعت الله متعال نیست. پس تنها آنها خلافت و دولت اسلامی هستند و تمام افراد غیر از آنان در حکم طاغوت هستند . .

این سخن صریح وی و خواست و اصرار و بیان واضح و روشن وی است آنجا که می گوید: «اگر توانستی وجبی یا روستایی یا شهری ـ از اراضی گروه بغدادی ـ را بگیری، به زودی حکم بشر جایگزین حکم الله خواهد شد.»

این را می گوید تا به دنبال آن، نتیجه گیری نهایی را ابراز نماید و به آسانی و سهولت تمام، همه کسانی که با آنها می جنگند حتی اگر به خاطر دفع تجاوزگری آنها باشد را تکفیر نماید. به این معنی که می خواهند بر مجاهدان تجاوز نمایند و مناطق آزاد شده آنان را مصادره کنند و کسانی از آنان که به دستشان افتاد را ذبح کنند و زمانی که مجاهدان تجاوزگری و دشمنی آنان را دفع می کنند، آنها را تکفیر نمایند. «تلک إذا قسمة ضیزی» یعنی «در این صورت، این تقسیم ظالمانه و ستمگرانه‌ای است».

این سخنگو می گوید: «سپس از خودت سوال کن حکم کسی که حکم بشر را به حکم الله جایگزین می کند یا سبب این امر می شود، چیست .. بله تو به سبب این امر کفر ورزیده ای.» بدون شک وی با این سخنان عقل و شعور اتباع و پیروان خود را سبک شمرده است. وی می داند که بیشتر آنان افرادی نادان هستند که همانند چنین گمان ها و ادعاهایی بر آنان مسلط می شود. وی با این گفتار برایشان چنین ترسیم نموده است که تمامی کسانی که به هر شکلی از انواع جنگ با آنها در جنگ و مبارزه هستند، می خواهند حکم الله را به حکم بشر تغییر دهند!! بیاندیشید که با این بیان چگونه تمامی افرادی که با آنها می جنگند حال اگر حتی به خاطر دفاع از خود یا خانواده یا حریم خود یا دفع تجاوزگری و غلو آنها باشد و کسانی که برای برپایی حکم الله سعی می کنند و نه مانند آنچه که آنان مدعی حکم کردن آن هستند را در یک ردیف تکفیر قرار می دهد؛ بر پایه گمان این نیروهای افراطی تمامی این افراد برای نابودی حکم الله و برپایی حکم بشر تلاش می کنند!!! 

با این گفتار خود، جماعت جبهة النصره و تمامی گروه هایی که به شکلی آشکارا و روشن برای برپایی حکم الله سعی و تلاش می کننند را در یک ردیف واحد همراه با رژیم نصیری، شیعه های رافضی، شبیحه (نیروهای لباس شخصی)، آمریکا، ائتلاف، پ.ک.ک و دیگر گروه های سکولار و علمانی قرار می دهد.

این چه ظلم و تجاوز و غلو و بهتانی است؟ اگر این راه و طریق خوارج و جسارت آنان در تکفیر مسلمانان نیست، پس چیست؟

سپس رعیت وی، با این گفتار خوشحال شده و این سخنان و خزعبلات بر آنان گسترانیده شده و مسلط می شود . . به ویژه اینکه پس از این موضوع ثابت شده در نزد وی، نتیجه گیری خطرناک پایانی را بیان می کند و آن، این سخن صریح وی است که می گوید: «پس برحذر باش  . . چرا که تو با جنگ علیه گروه دولت اسلامی در کفر افتاده ای از هر لحاظی که بدانی یا ندانی». بیاندیش که چگونه به این شکل اظهار می دارد و از هر گونه شروط و شرایطی خود را رها می سازد . . و برای پیروان خود از اهل غلو و رعیتش ریختن خون تمامی کسانی که با آنها مخالفت می کنند یا می جنگند را باز می نماید. سپس زمانی که آنها را به غلو یا بر منهج خوارج توصیف می کنی، خشمگین می شوند!!! 

و اگر مانند چنین سخنانی تمثیل و نمادی از عقیده خوارج نیست، پس خوارج چه کسانی هستند؟ و اگر این حد بالای غلو و افراط نیست پس غلو چیست و رنگ و طعم آن چگونه است؟؟

افراد گروه دوله، پیش از این فتوای باز و قبل از این سخنان اظهار شده، افرادی که با آنان مخالف بودند را قتل عام می کردند. حال اکنون وضعیت چگونه خواهد شد و چه فکر می کنی پس از اینکه آنکس که وی را قهرمانی کارآزموده می بینند به این افراط و غلو فراخواند و آن را برایشان زینت دهد. همانا دروازه ای برای آنان گشوده است تا تمام مبارزان مخالف شان را به بهانه ارتداد و تکفیر قتل عام کنند. و هیچ نوع مجالی برای نوع دیگری از انواع درگیری ها که امکان دارد در میان مسلمانان روی دهد و الله متعال در کتابش و پیامبر صلی الله علیه وسلم در سنت خود آن را بیان نموده است، باقی نگذاشته است، تمامی اینها را لغو کرده و کشتار مخالفانی که با آنان می جنگنند، حتی اگر برای دفع تجاوزگریشان باشد را تحت عنوان جنگ علیه مرتدان برای آنان تفسیر کرده و برایشان می آراید.

چنان که گویی این منحرف شده از حق و سوار شده بر هوای خود، از مردم می خواهد تا زمانی که نیروهایش بر مردم هجوم آوردند راه را برایشان باز کنند و دراز بکشند و گردن خود را برای ذبح آماده کنند و از خود هیچ گونه دفاعی نشان ندهند، چرا که در غیر این صورت مرتد شده اند.

این ارهاب فکری و تکفیری بر کسی گسترانیده نشده و بر وی مسلط نمی شود مگر بر احمق ها و غافلان و ناآگاهانی که کور کورانه از وی ـ عدنانی ـ پیروی می کنند. اما بزرگوارترین عاقلان کسانی هستند که از الله متعال دینش و از رسولش صلی الله علیه وسلم تشریح و بیان آن را فرا می گیرند و امکان ندارد که مانند چنین سخنان اظهار شده ای ـ از سوی عدنانی ـ را بپذیرند و برای همین گمان می کنم که دگرگونی و غلتیدنشان آغاز گردیده است و برای همه رسوا خواهد شد. فتنه آنها که زمانی تنها علما و افراد فهیم آن را تشخیص می دادند و بر ناآگاهان و مشتاقان پوشیده بود، اکنون برای همه آشکار گردیده است. و به راستی زمان آن رسیده است که عاقلان کار ابی ولید مقدسی و امثال وی را انجام دهند.

خصوصا اینکه این تکفیر ـ صادر شده از طرف عدنانی ـ که خون مسلمانان مخالف را حلال می نماید، چیزی است که پیش از این،  این سخنگو آن را انکار نموده و آن را زشت و وقیحانه می پنداشت و حتی در خصوص آن با شیخ ابو عبدالله شامی مباهله کرد و خود این سخنگو در سخنی تحت عنوان «پس مباهله می کنیم و بر دروغگو لعنت الله می فرستیم» گفت: «پس ای مسلمانان من دعا می کنم و شما بگویید آمین... و بر دروغگو لعنت الله فرستاد: خداوندا ابوعبدالله شامی گمان می کند که ما ...» تا آنجا که می گوید: «و اینکه ما تمامی کسانی که با دوله می جنگد را چنین می پنداریم که محاربی علیه اسلام گشته و از ملت اسلام خارج شده است. 

خداوندا تو را شاهد می گیرم آنچه که پیش از این ذکر کردم از آنچه که بنده ات ابوعبدالله شامی آن را بیان کرده است، دروغ و افترایی بر دوله است. و این از منهج دوله نیست و بر آن اعتقاد ندارد و قصد انجام آن را ندارد بلکه از هر کس آن را انجام می دهد ایراد می گیرد.

خداوندا هرکس که دروغگو است، لعنت تو بر او باد، و نشانه ای در آن به ما بنمایان و وی را پند و عبرتی قرار ده.» پایان سخنان عدنانی

پس در سخنان این کذاب که هر چه بافته بود پنبه شد تأمل کنید، گفت و اعلام کرد و بیان کرد آنچه پیش از این برای انکار آن مباهله کرد پس با این کار خود بر خود لعنت فرستاد.

و اگر پیروانشان فراموش کردند یا از این غافل شدند، غیر از آنان فراموش نمی کند و از آن غفلت نمی کنند . .

پس ای مقلدین بر غفلت خود کوتاهی دهید و از امثال چنین کذابی که بر الله و بر خون مسلمانان جسور شده است و بر باطل خود مباهله می کند، پیروی نکنید. 
کوتاه بیاید که این آغازش و پایانش است.


والله یقول الحق و هو یهدي السبیل
أبومحمد مقدسي 
رمضان 1436 هـ