tm logo

نام کتاب: ارمغانی به بندگان در فضائل جهاد با دشمنان؛ ترجمه کتاب "اتحاف العباد بفضائل الجهاد"

 

PDF

 

مؤلف:شیخ عبدالله بن يوسف عزام رحمه الله تعالی

الحمد لله رب العالمين، والصلاه والسلام على محمد خاتم الأنبياء والمرسلين، وعلى آله وأصحابه ومن اتبع خطاه إلى يوم الدين. و امابعد:   

بی جا نيست که اين کتاب را به نام اتحاف العباد بفضائل الجهاد(ارمغانی به بندگان در مورد فضائل جهاد با دشمنان) نامگذاری میکند و امامِ شهيد عبدالله عزام در انتخاب عناوين برای نوشته ها و کتابهای خود موفق بوده و عنوانی را برای مطلب برگزيده که با محتوای کتاب مطابقت داشته است.

و اين کتاب که در دست ماست به راستی فضائل جهاد را به خواننده هديه می دهد و حاوی احاديثی است که قلبها را به شور، و عواطف را به شوق وا می دارد، زمانيکه از خواندن اين کتاب فارغ شدم آرزو می کردم که الآن در ميادین جهاد بوده و مشغول جهاد می بودم و به اين خوشبختی واقعی می رسيدم.

شيخ اين کتاب را در فتره ی زمانی خيلی کوتاهی قبل از شهادتشان نوشته اند ایشان روزی به ما گفتند که در صدد نوشتن کتابی به اسم "اتحاف العباد بفضائل الجهاد" هستم و از اين عنوان تعجب کرديم و سينه هايمان برای آن منشرح شد و منتظر به اتمام رسیدن آن بوديم، ولی مشغول بودن شيخ به قضايای جهاد و مسير امت اسلامی، باعث شده بود که کمتر بتواند به آن بپردازد وهر زمان وقتی می يافتند شروع به انتخاب احاديث می کردند تا اينکه از انتخاب احاديث فارغ شده و مشغول تعليق نوشتن بر آنها  می شدند ولی دستان عهد شکن ، خيانتکار و ترسو ،امت اسلامی را از اين مرد استوار محروم کرد، قبل از اينکه تعليق نوشتن بر بعضی از احاديث را به پايان برساند، قدر واذن الله پاک و بی شریک  برای سفر به سوی جايگاه رحمتش آمد.إن شا الله.

فضائل جهاد که شيخ از آن سخن گفته است فقط در اين کتاب محصور نمی شود بلکه تمام کتابها، خطبه ها و سخنرانی هايشان مالامال از ذکر فضائل جهاد در راه الله تعالی می باشد که به مجاهد در دنيا وآخرت سود می رساند بلکه در حالی که یقین دارم، می گويم که تمام حيات مجاهد فضيلت و پاکي برای روحش بوده و در هر صورت برای او فضيلت و خير است هم در ابتدا و هم در انتها.

همانطور که شيخ مطيعی می گويد « وإنما يجاهد المؤمن فی الله جهاده إن أخفق فإفاده أو أوذی فإراده أو نفی فرياده أو سجن فعباده أو عاش فقياده أو مات فشهاده فله الحسنى وزياده .»یعنی :«همانا مؤمن به خاطر الله جهاد می کند و اگر در اين راه به غنیمت نرسد، برای او منفعت است  واگر اذيت شود باعث محکم تر شدن اراده اش می شود و اگر تبعید شود سیاحت است ،اگر زندانی شود در آنجا عبادت می کند و اگر هم زنده بماند به رهبری می رسد و اگر بميرد شهيد می شود و بهشت و لقای ربش نصيبش  می شود». 

برای مجاهد همين کافی است که او با الله تعالی تجارت می کند وپيمان معامله می بندد آنجا که الله تعالى می فرمايد: ( إِنَّ اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّه يُقَاتِلُونَ فِی سَبِيلِ اللّهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْداً عَلَيْهِ حَقّاً فِی التَّوْرَاه وَالإِنجِيلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ فَاسْتَبْشِرُواْ بِبَيْعِكُمُ الَّذِی بَايَعْتُم بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ). توبه 111

يعنی :«بيگمان خداوند ( كالای ) جان و مال مؤمنان را به ( بهای ) بهشت خريداری می كند . ( آنان بايد ) در راه خدا بجنگند و بكشند و كشته شوند . اين وعده ای است كه خداوند آن را در ( كتابهای آسمانی ) تورات و انجيل و قرآن ( به عنوان سند معتبری ثبت كرده است ) و وعده راستين آن را داده است ، و چه كسی از خدا به عهد خود وفاكننده تر است ؟ پس به معامله ای كه كرده ايد شاد باشيد ، و اين پيروزی بزرگ و رستگاری سترگی است».

و اگر بتواند اين معامله را با موفقيت انجام دهد پس آن هفت خصوصيت برای او مبارک باشد که ابتدايش با اولين قطره ی خونش مغفرت گناهانش را برای او به ارمغان می آورد و انتهايش با حور و بهشت جاويدان در مجلس راستينی در پيشگاه پادشاه بزرگ و توانا کامل می شود.

باری تعالی به تمام کسانی که در کامل شدن اين کتاب و در دسترس قرار گرفتن آن تلاش کرده اند جزای خير بدهد.

از مولا عزوجل التماس داريم که با اين کتاب به مجاهدان خصوصاً و به امت اسلامی نفع برساند و ثواب اين عمل را در ميزان حسنات شيخ شهيد عليه رحمه الله قرار دهد که او بسيار شنوا و اجابت کننده است .

سبحانک اللهم و بحمدک اشهد ان لا اله الا انت استغفرک و اتوب اليک..

به قلم ابو عباده/از شاگردان شیخ رحمه الله تعالی